سفارش تبلیغ
صبا
[ و شنید مردى دنیا را نکوهش مى‏کند فرمود : ] اى نکوهنده جهان ، فریفته به نیرنگ آن ، به ژاژهایش دلباخته و به نکوهشش پرداخته . فریفته دنیایى و سرزنشش مى‏نمایى ؟ تو بر دنیا دعوى گناه دارى ، یا دنیا باید بر تو دعوى کند که گنهکارى ؟ دنیا کى سرگشته‏ات ساخت و چسان به دام فریبت انداخت ؟ با خفتنگاههاى پدرانت که پوسیدند ؟ یا با خوابگاههاى مادرانت که در خاک آرمیدند ؟ چند کس را با پنجه‏هایت تیمار داشتى ؟ و چند بیمار را با دستهایت در بستر گذاشتى ؟ بهبود آنان را خواهان بودى ، و دردشان را به پزشکان مى‏نمودى . بامدادان ، که دارویت آنان را بهبودى نداد ، و گریه‏ات آنان را سودى . بیمت آنان را فایدتى نبخشید ، و آنچه خواهانش بودى به تو نرسید ، و نه به نیرویت بیمارى از آنان دور گردید . دنیا از او برایت نمونه‏اى پرداخت ، و از هلاکتجاى وى نمودارى ساخت . دنیا خانه راستى است براى کسى که آن را راستگو انگاشت ، و خانه تندرستى است آن را که شناختش و باور داشت ، و خانه بى نیازى است براى کسى که از آن توشه اندوخت ، و خانه پند است براى آن که از آن پند آموخت . مسجد محبان خداست ، و نمازگاه فرشتگان او ، و فرود آمد نگاه وحى خدا و تجارتجاى دوستان او . در آن آمرزش خدا را به دست آوردند و در آنجا بهشت را سود بردند . چه کسى دنیا را نکوهد حالى که بانگ برداشته است که جدا شدنى است ، و فریاد کرده است که ناماندنى است ، گفته است که خود خواهد مرد و از مردمش کسى جان به درنخواهد برد . با محنت خود از محنت براى آنان نمونه ساخت ، و با شادمانى‏اش آنان را به شوق شادمانى انداخت . شامگاه به سلامت گذشت و بامداد با مصیبتى جانگداز برگشت ، تا مشتاق گرداند و بترساند ، و بیم دهد و بپرهیزاند . پس مردمى در بامداد پشیمانى بد گوى او بودند و مردمى روز رستاخیز او را ستودند . دنیا به یادشان آورد ، و یادآور شدند . با آنان سخن گفت و گفته او را راست داشتند . و پندشان داد ، و از پند او بهره برداشتند . [نهج البلاغه]

افضل توس (تعاونی اعتبار )


آیت الله مکارم شیرازی: عملکرد برخی بانک ها سبب بی اعتمادی مردم به بانک ها شده است / نظام بانکداری اسلامی در ایران اسلامی تدوین شود


آیت الله مکارم شیرازی، خواستار تدوین نظام بانکداری اسلامی در ایران شد و اظهار داشت: همانگونه که در دانشگاه به دنبال اسلامی کردن آن هستیم، باید نظام بانکی ما نیز براساس فرهنگ اسلامی ترسیم شود تا فرهنگ غرب در فرهنگ اسلامی نفوذ نکند.
منبع خبر: www.rasanews.ir


حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، در دیدار محمودرضا خاوری مدیر عامل و رییس هیات مدیره بانک ملی ایران، اظهار داشت: بانک در دنیای امروز یک ضرورت است و زندگی مردم و فعالیت اقتصادی بدون بانکداری ممکن نیست؛ ولی این ضرورت می تواند همچون شمشیر دو دم که گاهی مفید و گاهی زیان آور است.
 
وی به تاریخچه بانکداری اشاره کرد و افزود: غربی ها بانک را در درجه اول برای منافع سرمایه دارانشان تاسیس کرده اند و کمک به مردم در درجه دوم قرار دارد به همین دلیل در سال های اخیر به بن بست رسیدند؛ زیرا منافع حداکثری فدای منافع گروه خاصی شد.
 
این مرجع تقلید با بیان این که نظام بانکداری در ایران اسلامی برگرفته از غرب است، یاد آور شد: این که نظام بانکداری ما از غرب گرفته شده است، شکی نداریم؛ اما مراقب باشید که آن ها فرهنگ مادی خود را در این نظام بانکی داخل نکنند.
 
وی تصریح کرد: همانگونه که در دانشگاه به دنبال اسلامی کردن آن هستیم، باید نظام بانکی ما نیز براساس فرهنگ اسلامی ترسیم شود تا فرهنگ غرب در فرهنگ اسلامی نفوذ نکند.
 
وی فعالیت های بانک ها را برای اسلامی شدن شایان تقدیر دانست و خواستار تاسیس نظام بانکداری اسلامی شد و تاکید کرد: تاکنون زحمات خوبی در خصوص اسلامی شدن بانک ها کشیده شده؛ ولی هنوز ایده آل نشده و باید اسلامی شود.
 
این مفسر بزرگ قرآن کریم به برخی گلایه های مردمی نسبت به بانک ها اشاره ای داشت و یادآور شد: یکی از شکایت های مردم به بانک ها، رعایت نکردن عقود اسلامی و قناعت به فاکتورهای صوری است.
 
آیت الله مکارم شیرازی، فعالیت های بانک خصوص را مورد اشاره قرار داد و افزود: این که به موازات بانک های دولتی، بانک های خصوصی تاسیس شده، کار ارزشمندی است؛ اما مراقب باشید که برخی عملکردهای بانک های خصوصی سبب بی اعتمادی به بانک ها شده است.
 
وی همچنین در بخشی از سخنان خود اختصاص برخی سرمایه های مردم را قرض الحسنه بسیار مهم برشمرد و ادامه داد: بانک ها تشکیلاتی هستند که از سرمایه های مردم به نفع خودشان استفاده می کنند و حساب های جاری یکی از سرمایه های مردم است و سزاور است، بانک ها افزون بر این حساب های قرض الحسنهبخش دیگری از سرمایه ها خود را به قرض الحسنه اختصاص دهند تا بخش بزرگی از مشکلات مردم از این طریق برطرف شود.کاربر1 ::: پنج شنبه 89/10/30::: ساعت 7:45 عصر
نظر


>> بازدیدهای وبلاگ <<
بازدید امروز: 4
بازدید دیروز: 17
کل بازدید :60271
 
 > >>اوقات شرعی <<
 
>> درباره خودم<<
کاربر1
انشاالله روزی برسد که بانکداری اسلامی در تمام جهان برپا بشود مخصوصا ایران اسلامی
 
 
>>آرشیو شده ها<<
 
 
 
>>اشتراک در خبرنامه<<
 
 
>>طراح قالب<<